Монтаж на предпазители в табло
Смяна на предпазители в ел таблото е услуга, която се извършва от електротехник, в случаите, когато се налага ремонт на ел таблото след късо съединение (или друга авария) или при изграждане на съвсем ново табло. Автоматичните предпазители са подобрена версия на старите бушони, с разликата, че предпазват много по-устойчиво уредите свързани към ел инсталацията, защото умеят да реагират на къси съединения и дори на претоварване в ел веригата. Когато се задействат те прекъсват временно подаването на ток към ел уреди, с които ги предпазват от изгаряне и повреди. Изключително полезни са за всеки дом, защото предпазват дори при потенциални аварии като от пожар или късо съединение.
Каква е разликата между предпазители и бушони
Автоматичните предпазители са съвременен вариант на старите и добре познати бушони, но доста по-подобрени и с доста по-дълъг експлоатационен срок. Въпреки, че много хора мислят, че няма съществена разлика между двете, това не е точно така. Разликата между предпазителите и бушоните се състои в това, че предпазителите могат да се използват многократно, дори след повреда и настъпване на прекъсване в електрическата верига, докато старите бушони са изградени от стопяеми жички, които ги правят еднократни. Автоматичните предпазители са изградени по различен начин – чрез биметални пластини, които ги правят многократно използваеми дори след включване на прекъсвача.
Как се сменя предпазител
При монтажа или подмяната на автоматичните предпазители е важно дейността да се извърши от опитен и квалифициран електротехник, за да се спази схемата на свързване на таблото и схемата на свързване на предпазителите. Това е задължително условие при всеки един смяна на ел табло, защото всяка една промяна във веригата може да коства пожар или изгаряне на ел уредите. Схемата обикновено стои закрепена на гърба на самото табло.
Автоматичните предпазители винаги се редят на DIN шина, а DIN шината се закрепя за таблото чрез здрави винтове. Винаги се подреждат от ляво на дясно според мощността си, като най-в ляво се нарежда главния прекъсвач, а след него най-мощния, последван от тези с по-малка мощност и по-слабо захранване. След това към тази шина се закача друга медна тоководеща шина (гребен), с изолация в долния край, която служи за захранване на предпазителите