5% от БВП за средното образование иска Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество
Отрасловият съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование подкрепи на свое заседание проекта на бюджета за образование за 2024 г., съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН). Членовете на съвета обаче подчертаха, че ще продължат да работят за постигане на поне 5% от БВП за средното образование в предстоящата средносрочна тригодишна прогноза.
Заседанието беше открито от ресорния министър Галин Цоков. Той представи и промените в Наредба №16, по която ще бъдат избирани директори на образователни институции. Целта на промените е да се задълбочи проверката на компетентностите и професионалния профил на кандидатите. По думите на Цоков е важна добрата координация между всички, ангажирани в образованието, за поетапното успешно стартиране на конкурсите.
На заседанието бе обсъдена и въведена промяна в наредба 10 за организацията в училищните дейности, с която се дава допълнителна възможност за учениците да се явят на изпитите от националното външно оценяване по български език и литература, математика и за проверка на способностите при здравословни причини. Така децата, които са пропуснали изпити по здравословни причини, ще имат равен шанс с другите ученици. Промяната бе подкрепена от Отрасловия съвет.
Представен бе и напредъкът по оценяването на проекти за изграждане на STEM центрове и кабинети, като бе съобщено, че 1 105 предложения вече са преминали през първата процедура на одобрение.
Начало / У нас / Образование / 5% от БВП за средното образование иска Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество
Ура, най-после вземат под внимание значимостта на образованието в България! Скоро ще имаме по-добро и качествено образование за всички ученици. Браво!
Петър: Какво споменахте? Само 5% от БВП за образование? Това е недостатъчно! Трябва да инвестираме повече в бъдещето на нашите ученици.
Мария: Добре е, че Отрасловият съвет иска повече средства за средното образование. Надявам се, че тази инициатива ще бъде осъществена. Образованието в България има нужда от подобрения.
Иван: Започвам да се надявам на промени в образователната система на страната. Сега трябва да видим и действия.
Надежда: Много съм разочарована, че само 5% от БВП се отделят за средното образование. Тази сума е много ниска и не покрива нуждите и изискванията на учениците и учители. Трябва да се обърне сериозно внимание на това.
Валери: Надявам се, че Отрасловият съвет ще се бори за задоволителни условия в средното образование. Нека да се инвестира повече в образованието и да подкрепим бъдещето на младите хора.