Две технически специалности вече не са защитени от държавата
Актуализират се списъците на защитените от държавата специалности по професии и на тези, по които се очаква недостиг от специалисти на пазара на труда за учебната 2024/2025 г.
От следващата учебна година специалностите с очакван недостиг на специалисти се увеличават с една и стават общо 85. Към тях се добавя специалността „Локомотиви и вагони“ по професия „Техник по железопътна техника“. Досега тя беше в списъка на защитените от държавата специалности от професии, но от следващата учебна година се изважда от него. От списъка отпада и специалността „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“ по професия „Електротехник“. По този начин защитените от държавата специалности по професии стават общо 58.
Това са специалности, които се предлагат в не повече от четири училища на територията на България и имат специфично съдържание или се изучават от малък брой ученици, а икономиката има потребност от тях. Държавата защитава тези специалности, като дава възможност те да се преподават в класове с по-малък брой ученици – минимум 9, а не 26, както е при обикновените паралелки.
При специалностите от другия списък – с очакван недостиг на специалисти на пазара на труда, паралелките са с не по-малко от 12 ученици. За да се включи една специалност в този списък, трябва да бъде доказана потребността от кадри за нея, включително и със статистически данни. Предложенията за такива специалности се получават от ресорните министерства, работодателските и браншовите организации.
С включването на специалностите от професии с очакван недостиг на специалисти в план-приема в държавните и общинските училища се създава възможност за преодоляване на дефицита от подготвени кадри по професии със значение за пазара на труда и за икономиката на страната.
Начало / У нас / Образование / Две технически специалности вече не са защитени от държавата
Това е още едно доказателство, че държавата не се интересува от развитието на техническите специалности в България. Как може да не защитавате професионалистите в тези области? Трябва да се обърне повече внимание на техническото образование, за да сме конкурентни на международната сцена.