МОН и синдикатите си стиснаха ръцете за заплатите на университетските преподаватели
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и представители на синдикалните организации във висшето образование постигнаха съгласие за разпределянето на предвидените със Закона за държавния бюджет за 2023 г. средства за увеличението на заплатите на университетските преподаватели. Това съобщиха от пресцентъра на МОН.
На срещата присъстваха председатели на Национален браншов синдикат Висше образование и наука към КНСБ и Синдикат Висше образование към КТ Подкрепа – проф. Лиляна Вълчева и доц. Валери Апостолов, както и Соня Кръстанова, директор на дирекция „Финанси“ в министерството.
Двете страни стигнаха до консенсус по отношение на начина, по който да започне изплащането на възнагражденията. До края седмицата средствата ще бъдат преведени на университетите. Те са в размер на 16 млн. лв. и се предоставят на 33 държавни висши училища, в които преподават общо 12 436 преподаватели, от които 2 401 са асистенти.
Също така с тези средства се обезпечава и 20% увеличение на минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища – асистент. Така, асистентската заплата нараства от 1500 на 1810 лв., считано от 1 август 2023 г.
Министър Цоков подчерта, че увеличаване на заплатите на най-младите академични преподаватели е приоритет. Той уточни, че с постигнатото споразумение асистентската заплата е била увеличена с 310 лв.
Очаква се с повишението на възнагражденията да се насърчат повече млади хора да участват в конкурси за преподаватели, което от своя страна да доведе до обновяване и развитие на академичния състав.
Това е стъпка в правилната посока! Университетските преподаватели заслужават достоен запълнител на труда си и защита на техните права. Надявам се, че новото споразумение ще доведе до подобрение на техния финансов статус и значително повишаване на заплатите им.